top of page
  • Obrázek autoraTereza Bernardová, M.A. & T.C.R.G.

The Essential Gaeilge pro irské tanečníky #1

Irský jazyk patří k irskému tanci. Pokud máte štěstí, že vás učí tančit rodilý Ir, mohou být slova a fráze níže již součástí vaší taneční slovní zásoby. Avšak mnoho irských tanečních učitelů a tanečníků ve světě praktikuje tuto krásnou tradici, aniž by věděli, co některé výrazy znamenají, natož aby znali jejich správnou výslovnost.

Oslovila jsem irskou tanečnici, Colene Nee, z oblasti Gaeltacht, která vystudovala BA v oboru irská hudba a tanec a také studovala irštinu po dobu 4 let a získala certifikát v irštině v souladu se Společným evropským referenčním rámcem pro jazyky na Universitě v Limericku, aby mně a vám pomohla s výslovností základních irských tanečních výrazů.

Níže naleznete první část užitečných slov, frází a termínů rozdělených do menších skupin. Každá skupina je uvedená v angličtině a irštině. Irské výrazy jsou propojeny se zvukovou nahrávkou, takže si můžete poslechnout správnou výslovnost.

 

POZDRAVY

Slova a fráze používané na soutěžích, v tanečních kurzech, na společenských akcích nebo

v korespondenci.

ENGLISH

IRISH

Hello.

How are you?

Welcome.

You are welcome.

Good luck.

All the best.

Thank you.

Well done you.

Very good.

​Great.

Congratulations.

Good bye.

Hard luck.

Take care.

Safe home.

ČÍSLA

Jako tanečníci si počítáme přípravu před začátkem tance. Na taneční soutěži občas při výsledcích uslyšíte pokyn, "point your toe and bow 1, 2, 3...". Níže najdete čísla od 1 do 10.

ENGLISH

IRISH

One