background image
 

Taneční styly

Irský step dancing

Irský step dancing je populární mezi mladými tanečníky a to především v jeho soutěžní podobě, kde je řazen do čtyř úrovní. Tento druh irského tance se tančí v tzv. light shoes (soft shoes) a heavy shoes (hard shoes) a mimo soutěžní oblast je tento styl hlavní náplní tanečních show. Mezi nejznámější patří např. Riverdance nebo Lord of the Dance. Vyžaduje velké soustředění a hlavně fyzickou kondici. Od začátečnické úrovně se tanečníci věnují technickému provedení krokových kombinací, které uplatňují v různých hudebních rytmech. Krokové kombinace jsou složitější s každou úrovní.

Ukázka:

Hard shoes

Soft shoes

Sean nós dancing

Tradiční sólový styl charakteristický pro oblast Connemara na západě Irska. Sean nós (čti: ša/ón nós) znamená "old style" neboli starý styl. Dříve byl předváděn pouze pány, dnes se těší zájmu obou pohlaví bez věkového omezení. Tento styl využívá krokových kombinací s úderama špičky, paty a celé nohy na malém prostoru. Tanečníci svým výstupem rezonují s hudebním doprovodem. Tento osobitý taneční styl je postaven na improvizaci a rytmice. Pro tento styl se doporučuje pohodlná obuv s nízkým podpatkem a koženou podrážkou.

Ukázka:

Tap dance

Tap dance je taneční styl pocházející z Ameriky, který vznikal v polovině 19. století zmixováním různých perkusivních tanečních stylů jako například juba dance (vydupávané tance s prvkami "body percussion", které do Ameriky přinesli afričtí přistěhovalci), anglický clogging nebo zejména irský step dancing. Původní styl, kterému se také říka "rhythm tap" se postupně vyvíjel do různých stylů. Jedním z nich byl například tzv. "show tap", který proslavili mnohé muzikály na Brodway. Tap dance zaznamenal asi největší rozmach díky spojení s jazzovou hudbou, v současnosti tanečníci v podstatě tančí na jakoukoliv hudbu nebo acapella (bez hudebního doprovodu). Velmi důležitou součástí tap dance je improvizace.

Ukázka:

Irský set dancing (setové tance)

V tomto případě jde o společenské tance, se kterými se dnes v Irsku dá setkat při různých víkendových zábavách, festivalech či pravidelně se opakujících akcích. Jsou populární po celém světě. V setu se může setkat začátečník i pokročilý tanečník jakéhokoliv věku. Tyto tance se tancují v Irsku přes dvě stě let a svůj původ mají ve francouzských čtverylkách. Do Irska se dostali v době Napoleonských válek a taneční mistři je přizpůsobili místnímu prostředí a hudbě. Setových tanců je více než 200 a každý má vlastní krokové provedení podle místa původu. Set se obvykle tančí ve čtyřech párech, ale tančí se i tzv. "half-sets", které jsou postaveny pro dva páry. Pro tento styl je vhodná pohodlná obuv s nízkým podpatkem nebránící pohybu při tanci.

Ukázka:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceilí dancing

Ceilí (čti: kej-lí) tance jsou předváděny především na soutěžích a to ve zkrácené podobě. Občas se s nimi dá setkat i na tanečních akcích společenského rázu. Nejvíce jsou spojeny s tzv. "Sbírkou třiceti ceilí tanců", vydanou taneční komisí irských tanců tzv. An Coimisiún Le Rincí Gaelacha. Ceilí tanců a jejich verzí existuje více a jsou uvedeny i v jiných dostupných publikacích. Podobně jako u set dancingu jde o druh společenského tance, který se tančí v párech či trojicích ve formacích různého tvaru. Tanečníci využívají základních kroků v měkkých botách jako např. promenádní krok a side step. Tančí se v botách, které umožňují propnutí špiček.

Ukázka zde

Stalo se

14. 05. 2018
březen a duben v inSpiral
08. 03. 2018
inSpiral leden-únor 2018

Novinky

01. 09. 2018
Summer inSpiral 2018
16. 08. 2018
pár informací k výuce irských tanců tento podzim

Kalendář

21. - 21. 02. 2019
Maturitní ples Gymnázia Oty Pavla
09. - 09. 03. 2019
Ples města Votice
06. - 07. 04. 2019
Bratislava Easter feis